W biznesie nie ma miejsca na sentymenty, według niektórych nie ma także miejsca na kompromisy. Jak więc radzić sobie z kwestiami spornymi w biznesie? Jak rozwiązywać z pozoru nierozwiązywalne problemy? Specjaliści ds. mentoringu, którzy wspierają coraz więcej osób prowadzących własny biznes, zachęcają, by każdy spór rozwiązywać metodą win&win. Na czym ona polega i dlaczego warto używać jej do rozwiązywania konfliktów?
Czym jest zasada win&win?
Rozwiązywanie sporów jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie czekają na każdego przedsiębiorcę. Z jednej strony potrzebna jest wiedza i doświadczenie, które pomogą zminimalizować ryzyko narażenia firmy na straty, z drugiej zaś ważne są miękkie umiejętności menagerskie i odrobina empatii. Czy sprzeczne interesy dwóch stron w ogóle można pogodzić?
W przeciwieństwie do metody win&lose, w której wygrywa tylko jedna (z reguły najsilniejsza) strona oraz do metody kompromisu, która określana jest mianem lose&lose, metoda win&win zakłada, że problem może zostać rozstrzygnięty z korzyścią dla obu stron. Warto jednak podkreślić raz jeszcze, że metoda ta nie opiera się na sztuce kompromisu, w której każda z stron rezygnuje z części swoich korzyści, czując się przegraną. Metoda win&win zakłada więc znalezienie takiego rozwiązania, z którego obie strony będą zadowolone, a po wprowadzeniu proponowanego rozstrzygnięcia w życie żadna ze stron nie będzie czuła się przegrana.
Jak metodę win&win wprowadzić w życie?
Znalezienie rozwiązania, które spodoba się każdej ze stron konfliktu, nie jest łatwe. Aby było to możliwe, wszyscy muszą chcieć się porozumieć – potrzebna jest więc dobra wola oraz konsekwencja, bez których zasada win&win nie będzie miała szans na wprowadzenie w życie. Aby przeprowadzić tę metodę, należy:
- poprosić osobę trzecią o mediację – w przypadku sporów biznesowych może to być zawodowy mediator, zaufana osoba spoza firmy lub mentor
- rozpoznać i jasno określić problem – czasami konflikty wynikają z szumów komunikacyjnych
- spisać wszystkie pomysły na rozstrzygnięcie problemu – spisać należy pomysły każdej ze stron, jak i mediatora
- strony uzgadniają między sobą, które rozwiązanie jest dla nich korzystne, ewentualnie modyfikują rozwiązanie tak, by było jak najbardziej korzystne dla obu stron
- przeanalizować skuteczność wprowadzonego rozwiązania – jeśli okaże się nieskuteczne można je zoptymalizować lub wprowadzić inne, a następnie je porównać
Specjaliści z Akademii Mentoringu Stibitz podkreślają, że metoda win&win nie opiera się na kompromisie, na wypracowaniu wspólnego mianownika, korzystnego dla obu stron.
Metoda win&win powinna być przeprowadzana w przyjaznej atmosferze, najlepiej w pokoju z wygodnymi fotelami bez stołu. Na miejsce rozwiązywania problemu możemy także wybrać pomieszczenie, w którym znajduje się okrągły stół, przy którym strony nie będą siedziały naprzeciwko siebie. Dzięki temu unikniemy atmosfery konfrontacji, która jest sprzeczna z zasadą win&win.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Stibitz, która prowadzi jedyny w Polsce program mentoringowy akredytowany przez EMPP.