Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zacząć. Sprawdź, gdzie szukać wsparcia oraz w jakich czynnościach pomoże Ci radca prawny. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o zakładanie i rejestrowanie spółek w KRS.
Umowy spółek i akty założycielskie
Jeśli zakładasz spółkę prawa handlowego, musisz zacząć od sporządzenia odpowiedniego dokumentu: umowy. W przypadku spółki jednoosobowej zamiast umowy występuje akt założycielski. W prostych sytuacjach możesz dokonać tego samodzielnie, wykorzystując formularz S24. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach lub potrzebujesz sporządzić umowę z zaawansowanymi warunkami, zwróć się do specjalisty. Rejestracja i zakładanie spółek leżą w zakresie obowiązków radcy prawnego. Najlepiej będzie, jeśli stawisz się w kancelarii osobiście.
Zawarcie umowy spółki – dokąd się udać?
Aby prawidłowo zawrzeć umowę spółki niewymagającej aktu notarialnego, nie musisz udawać się do kancelarii prawnej – taką umowę możesz podpisać w dowolnym miejscu, nawet w siedzibie przyszłej firmy. Z kolei spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezakładane w systemie S24 wymagają podpisania w kancelarii notarialnej. W kancelarii prawnej we współpracy z radcą wyłącznie sporządzisz projekt umowy.
Wpisanie spółki do KRS
Większość spółek ma czas na złożenie wniosków o wpis do KRS wynoszący 7 dni od zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dłuższy, bo aż 6 miesięcy. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy radcy prawnego, który na każdym etapie reprezentuje ich przed KRS. Współpraca z pełnomocnikiem przebiega sprawnie, gdy przedsiębiorcy mają podpis elektroniczny lub kwalifikowany. Wiele czynności można wówczas wykonać online.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Lodz-radca.pl.
Fot. Shutterstock