Czy wiesz, że według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2021 roku aż 60% importowanych aut pochodziło zza zachodniej granicy Polski? Sprowadzanie samochodów z Niemiec cieszy się dużą popularnością. Jednak wiąże się także z ryzykiem, że zakupiony pojazd będzie uszkodzony lub powypadkowy. Dlatego warto wcześniej poznać historię auta. Dowiedz się, jak to zrobić!
Informacje o przeszłości samochodu pomagają podjąć rozsądną decyzję. Dzięki nim można uniknąć zakupu uszkodzonego pojazdu, który wymaga kompletnej naprawy. Ponadto pozwalają wykryć nieuczciwego sprzedawcę. Dodatkowo możesz przed nim przestrzec innych!
Jak sprawdzić historię samochodu z Niemiec?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec? Przeszłość auta można ustalić na kilka różnych sposobów — wystarczy tylko dostęp do Internetu.
Możesz to zrobić za pośrednictwem:
- rządowego portalu historiapojazdu.gov.pl — aby sprawdzić informacje dotyczące aut zagranicznych, należy zarejestrować się do systemu za pomocą profilu zaufanego. Wówczas otrzymasz dostęp do zewnętrznych baz danych i dowiesz się, np. jakie były odczyty drogomierzy, czy auto było skradzione lub złomowane oraz czy służyło jako taksówka;
- organizacji Technischer Überwachungsverein, w skrócie TÜV — jest to związek, który odpowiada za kontrolowanie stanu technicznego pojazdów zarejestrowanych w Niemczech. Dzięki raportowi TÜV poznasz aktualny stan licznika auta, listę usterek oraz miejsce i datę jego ostatniego przeglądu. Pamiętaj przy tym, że samochody przechodzą je w Niemczech co 2 lata;
- komercyjnych dostawców informacji i przeszłości samochodów — te firmy współpracują m.in. ze stacjami kontroli pojazdów i policją. Dzięki temu w ich systemie można znaleźć informacje o przeglądzie samochodu, a także szkodach i kradzieży. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z usług komercyjnych dostawców informacji jest płatne!
Aby poznać historię pojazdu z Niemiec, potrzebujesz kilku informacji o samochodzie — numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji. Wszystkie są zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli nie masz do niego dostępu, możesz poprosić sprzedawcę o przekazanie danych.
Co zrobić po sprowadzeniu auta z Niemiec?
Udało Ci się sprawdzić historię samochodu z Niemiec? Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu, czeka Cię załatwienie wielu formalności. Po importowaniu auta należy:
- kupić ubezpieczenie OC — krótkoterminową polisę możesz znaleźć np. na rankomat.pl;
- udać się na badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów — trzeba to zrobić, nawet jeśli auto ma ważny przegląd w Niemczech;
- zapłacić podatek akcyzowy — jego wysokość zależy od pojemności i rodzaju silnika;
- zarejestrować auto w wydziale komunikacji — do tego potrzebujesz tłumaczenia dokumentów, czyli karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego i umowy, a także zaświadczenia o przeglądzie, potwierdzenia zapłacenia akcyzy, a także zagranicznych tablic rejestracyjnych.
Po dopełnieniu formalności otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne i czasowe pozwolenie do poruszania się po drogach w Polsce. Po 30 dniach będzie można odebrać normalne tablice i tzw. twardy dowód rejestracyjny.
Sprowadzenie samochodu z Niemiec to świetny pomysł, ale także ryzyko, że trafi się uszkodzony pojazd. Dlatego dokładnie sprawdź historię auta. Przekonaj się, jakie to proste!