Wciąż malejące zasoby wody zdatnej do użytku sprawiają, że konieczne jest poszukiwanie coraz lepszych i skuteczniejszych metod uzdatniania wody. Każdy ściek odprowadzany do naturalnego ujęcia wodnego powinien być jeszcze czystszy i mieć lepszy skład chemiczny niż rzeka, do której trafia. Ważny jest także dobór odpowiednich środków do uzdatniania wody, aby z kranów popłynęła najlepsza woda – czysta, z wysoką zawartością minerałów.
Jakie są sposoby oczyszczania wody?
Istnieją różne metody oczyszczania wody. Możemy podzielić je na następne kategorie: chemiczne, biologiczne i fizyczne. Każda z metod ma oczywiście swoje zalety i wady. Warto dopasować sposób oczyszczania wody do naszych potrzeb i rodzaju zanieczyszczeń.
Do metod fizycznych oczyszczania wody zalicza się stosowanie ultradźwięków, promieniowanie UV, gamma, pasteryzacja i gotowanie. Gotowanie i pasteryzacja wody sprawdzą się wyłącznie w gospodarstwie domowym. Dzięki tej metodzie można zniszczyć organizmy patogenne. Oczyszczanie wody przy pomocy promieniowania i ultradźwięków mogą być stosowane w sieci wodociągowej. W przypadku użycia promieniowania UV trzeba pamiętać, że jest to kosztowna metoda. Obie metody nie zapobiegają wtórnemu rozwojowi mikroorganizmów. Dlatego też konieczne jest dodatkowe użycie środków chemicznych w celu dezynfekcji.
Chemiczne uzdatnianie wody
Sieci wodociągowe najczęściej decydują się na stosowanie do uzdatniania wody środków chemicznych. Zazwyczaj stosowane są w tym celu silne utleniacze. Najpopularniejszymi środkami do uzdatniania wody stosowanymi w naszym kraju jest chlor gazowy, ozon oraz dwutlenek chloru. Należy pamiętać, że oczyszczanie wody to złożony proces. Często uzyskanie odpowiedniego efektu wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie, jednak są one także stosowane osobno. Najczęściej stosuje się napowietrzanie wody, które ma na celu pozbycie się gazów rozpuszczonych, a także dwutlenku węgla z wody i wzbogacenie jej o tlen. Oczyszczanie wody przeprowadza się również przy użyciu koagulantów PIX i PAX. Ich zadaniem jest zagęszczanie osadów, usuwanie fosforu ze ścieków, a także bakterii nitkowatych. Koagulanty PIX są stosowane zwykle do oczyszczania wody technologicznej. Koagulantów PAX używa się do uzdatniania ścieków komunalnych i przemysłowych. Mają one bardzo dużą wydajność, a do zastosowania wystarczy niewielka dawka – przy tym pozwala uzyskać on doskonałe efekty. Uzdatnianie wody za pomocą koagulantu PAX jest zgodne z atestem PZH.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Antidotum.