Ryczałt ewidencjonowany – przepis na sukces dla małych firm

Istnieje wiele form opodatkowania działalności gospodarczej. Prowadząc ją, warto znać je wszystkie, jednak ostatecznie trzeba zdecydować się tylko na jedną. Konkretne formy opodatkowania są polecane poszczególnym firmom w zależności od ich profilu i liczby zatrudnianych pracowników. Dla mikro i małych przedsiębiorstwa najlepszym wyborem będzie ryczałt ewidencjonowany. Na czym polega ta forma opodatkowania? Czym charakteryzuje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Co warto o nim wiedzieć?

Ryczałt ewidencjonowany – co to takiego?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z najchętniej wykorzystywanych uproszczonych form podatku dochodowego. Wybierając taką formę opodatkowania, podstawę będzie stanowił cały uzyskany przez firmę przychód. Oznacza to, że kwoty tej nie będziemy pomniejszali o koszty jego uzyskania.

Co zrobić, aby móc się rozliczać przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego? Przede wszystkim należy poinformować o tym zamiarze urząd skarbowy. Taką informację przekazujemy urzędowi nie później niż na dzień przed rozpoczęciem funkcjonowania działalności gospodarczej, jednak maksymalnie w pierwszym dniu uzyskania przychodu.

Ryczał od przychodów ewidencjonowanych – stawki 2021

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zmieniają się niemal co roku. Ich wysokość zależy również od obszaru, w którym działa określone przedsiębiorstwo. W 2021 roku stawki ryczałtu ewidencjowanego również się zmienią.

  • Przedstawiciele tzw. wolnych zawodów skorzystają z obniżki stawki ryczałtu ewidencjonowanego z 20 do 17%.
  • Niższą kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zapłacą również przedstawiciele zawodów związanych np. ze świadczeniem usług programistycznych. Dotychczas było to 17%, od 2021 roku – 15%.
  • 12,5% będzie wynosiła stawka ryczałtu ewidencjonowanego z tytułu umowy najmu. Tutaj również nastąpią zmiany. Dotychczas z tej formy opodatkowania mogły korzystać jedynie osoby prywatne, a od 2021 roku obejmie ona także przedsiębiorców osiągających przychody.

W sumie stawka ryczałtu ewidencjonowanego obejmuje stopnie od 2 do 17%. W tym, jak obliczyć ryczałt od przychodu ewidencjonowanego pomoże profesjonalne biuro rachunkowe.

Ryczał ewidencjonowany a VAT – zalety i wady obu rozwiązań

Zastanawiając się nad wyborem najkorzystniejszej formy opodatkowania, warto poznać zalety wszystkich analizowanych rozwiązań. Bardzo często, przedsiębiorcy z mikro i małych firm stają przed wyborem: podatek VAT a ryczałt ewidencjonowany.

Do zalet ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należą z pewnością: niskie stawki, nieskomplikowana księgowość i szansa na rozliczanie w okresach kwartalnych. Tym, co odstrasza przedsiębiorców, jest natomiast brak możliwości skorzystania z wielu ulg podatkowych, rozliczania kosztów uzyskania przychodu i zmiany formy opodatkowania w ciągu roku.

Podatek VAT będzie korzystny dla właścicieli firm zajmujących się: 

  • sprzedażą towarów dla innych podatników VAT;
  • realizacjami dużych inwestycji, dzięki którym nadwyżka VAT od zakupów może zostać zwrócona.

Ostateczny wybór formy opodatkowania należy do przedsiębiorcy, jednak ryczałt ewidencjonowany będzie naprawdę korzystny dla mikro i małych firm.

Artykuł powstał we współpracy z firmą biuroforum.pl.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *