Instalacje sprężonego powietrza stosowane są w wielu firmach i przedsiębiorstwach. Uzyskanie wysokiego ciśnienia sprężonego gazu i wymuszenie jego przepływu za pomocą sprężarek to sposób na energię kinetyczną niezbędną do pracy wielu urządzeń pneumatycznych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju kompresory, a najpopularniejsze to: tłokowe, śrubowe i łopatkowe. Czym one się różnią i jak dobrać kompresor do potrzeb przedsiębiorstwa?
Kompresory tłokowe
Kompresory tłokowe wyróżniają się głośną pracą, lecz są bardzo proste w obsłudze i tanie. To idealne rozwiązanie do zastosowań nieprzemysłowych. Nie są dostosowane do pracy ciągłej. Powinny pracować w krótkich cyklach, najlepiej 50:50. Ich zaletą jest to, że nie wymagają kosztownych prac serwisowych, a do skutecznego działania wystarczy wymiana oleju.
Kompresory łopatkowe
Kompresory łopatkowe to najlepszy wybór do ciągłej pracy. Mogą pracować przez całą dobę, zapewniając powietrze o wysokiej jakości, prawie bez zanieczyszczeń. Mają najdłuższą żywotność ze wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. Ich zaletą jest także cicha praca.
Kompresory śrubowe
Chociaż mają krótszą żywotność niż kompresory łopatkowe, to podobnie jak one nadają się do pracy ciągłej. Mają szeroki zakres mocy i wydajności, a poziom hałasu, jaki emitują, jest znacznie niższy niż w przypadku kompresorów tłokowych. Doskonale sprawdzą się w branży farmaceutycznej i gastronomicznej, ale także do zasilania urządzeń o dużym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze, jak np. maszyny budowlane.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM – http://sprezarki-techem.com.pl/.
Fot. Shutterstock