Nieopłacone faktury to problem wielu polskich firm. Z płatnościami zalegają małe, średnie i duże firmy, niezależnie od branży. Przedsiębiorcy, którzy chcą uchronić się przed utratą ciągłości finansowej dwoją się i troją, by skutecznie ściągać długi od dłużników. Jak należy przeprowadzić windykację należności, by skutecznie odzyskać należne nam pieniądze?
Polubowna windykacja należności
Zanim podejmiemy radykalne kroki, należy wykorzystywać możliwie jak najwięcej środków, by dług odzyskać na drodze windykacji polubownej. Gdy nasz klient lub kontrahent spóźnia się z płatnościami, należy podjąć próbę kontaktu. W rozmowie telefonicznej czy mailowej możemy zaproponować porozumienie – np. rozłożenie płatności na raty.
Jeśli dłużnik nie jest zainteresowany współpracą z wierzycielem, nie pozostaje nic innego, jak wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Jednocześnie możemy wystawić dług na giełdzie długów – część dłużników nie chce, by znajdowały się tam jego dane, więc taki krok przyspiesza spłatę długu. Firmy, które pracują w systemie B2B mogą także dokonać wyksięgowania faktury VAT. Warto najpierw o swoim zamiarze poinformować dłużnika – ta metoda dzięki zmianom w przepisach okazuje się dość skuteczna.
Polubowna windykacja należności powinna być priorytetem dla każdej ze stron. Dłużnik może porozumieć się z wierzycielem, by należność spłacać w ratach, unikając kosztów sprawy sądowej, którymi obciążona zostaje przegrana strona. Z kolei wierzyciel ma szansę szybciej odzyskać dług, nie wnosząc opłat sądowych, które odzyska dopiero po wygranej sprawie.
Czym jest windykacja sądowo-egzekucyjna?
Niestety polubowna windykacja należności nie zawsze okazuje się skuteczna. Jeśli dłużnik nie wykazuje chęci porozumienia się i nie chce wywiązać się z umowy, pozostają nam bardziej radykalne środki. Windykacja sądowo-egzekucyjna ma na celu uzyskanie prawomocnego wyroku sądu, na podstawie którego możliwe jest przeprowadzenie egzekucji komorniczej.
Należy jednak pamiętać, że w trakcie postępowania sądowego trzeba przedstawić dowody na wywiązanie się z umowy po naszej stronie, brak płatności drugiej strony oraz nasze próby polubownej windykacji należności. Cały proces może potrwać bardzo długo, a brak odpowiednich dowodów może niestety odebrać nam szansę na pozytywne zakończenie postępowania. Jeśli nie mamy pewności, jak przeprowadzić skuteczną windykację należności, możemy skorzystać z usług kancelarii, która się w tym specjalizuje.
Pamiętajmy, że polubowna windykacja należności pomaga czasami utrzymać dobre relacje z klientem czy kontrahentem. Zdarza się, że naszemu dłużnikowi również nie zapłacono za wykonane usługi i akurat w danym miesiącu nie jest w stanie wywiązać się z umowy z naszą firmą. Nie musi to oznaczać, że nie będzie chciał kontynuować współpracy w przyszłości. Sądowo-egzekucyjna windykacja należności powinna być więc ostatecznością.
Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Anny Osiewały.
1 thoughts on “Na czym polega windykacja należności i jak ją skutecznie przeprowadzić?”