Przesiewacze to w tej chwili niezbędna część wyposażenia każdej firmy w przemyśle ciężkim, budowlanym, spożywczym i chemicznym. Zakup przesiewacza to spora inwestycja, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu dobrze wcześniej dokładnie przemyśleć. W zależności od tego, co chcemy przesiewać i jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru zupełnie inne maszyny. Jak się w tym odnaleźć? Skąd wiedzieć, jaki przesiewacz wybrać? Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy niniejszy miniporadnik, jak wybrać przesiewacz do wybranego zastosowania. Czytaj dalej!
Jaki przesiewacz do kruszywa, a jaki do piasku?
Na rynku znajdziesz dziesiątki modeli przesiewaczy z różnymi rodzajami sit, które separują surowce na dowolne frakcje. Dlatego przed zakupem przesiewacza należy dokładnie wiedzieć, do jakiego konkretnie celu go potrzebujemy, ale też jaką granulację i wilgotność będzie miał materiał. Inne przesiewacze wybierzemy do kruszywa, piasku, odpadów, produktów laboratoryjnych, a inne do produktów spożywczych. Szczególnie w ostatnim przypadku, jak również w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, urządzenia do przesiewania muszą spełniać rygorystyczne wymogi.
Do kruszywa najczęściej stosuje się przesiewacze wibracyjne, ale już do ziemi zdaniem specjalistów lepiej nadają się przesiewacze bębnowe. Jeśli nie masz pewności, która maszyna najlepiej sprawdzi się do wybranego zadania, skorzystaj z ekspertyzy sprzedawcy lub producenta.
Przesiewacze mobilne czy stacjonarne?
Przesiewacze mobilne, gąsienicowe lub kołowe, sprawdzą się tam, gdzie konieczne jest szybkie transportowanie maszyny w terenie, na przykład kiedy decydujesz się na rozszerzenie oferty o wynajem przesiewaczy. Jeżeli nie planujesz często przewozić przesiewacza, nie będzie Ci potrzebne podwozie kołowe i gąsienicowe, a Twoim potrzebom w zupełności odpowie przesiewacz stacjonarny. Musisz jednak mieć na uwadze, że taki sprzęt najpewniej trzeba będzie transportować z wykorzystaniem specjalnego dźwigu, a do obsługi maszyny potrzebne może być więcej osób. Wybór zawsze dopasuj do sposobu, w jaki będziesz wykorzystywać przesiewacz.
Co z wydajnością maszyny do przesiewania?
Przesiewacze przemysłowe zwykle wyróżniają się wydajnością od 50 t/h do ok. 600 t/h. Z wydajnością przesiewacza wiąże się między innymi rozmiar oczek w sicie, szybkość załadunku materiału, ale też doświadczenie i umiejętności operatora maszyny. Maszyny o wysokiej realnej wydajności, które mogą przetwarzać surowce o wyjątkowo dużych gabarytach, to na przykład przesiewacze wstępne.
Fot. Shutterstock.