Jak założyć własną firmę

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w ostatnim czasie stało się niezwykle popularną alternatywą, dla wszystkich, którzy nie chcą dłużej pracować na etacie. Niewątpliwie jednak zanim zaczniemy funkcjonować pod własnym szyldem, czeka nas żmudny proces zakładania własnej działalności.

Na początek jeśli uda nam się już określić nazwę i specyfikację w jakiej działać ma firma, należy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a można tego dokonać zarówno drogą elektroniczną jak i tradycyjnie przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy. W takim dokumencie musimy zawrzeć informacje dotyczące: nazwy firmy, adresu firmy, NIPu, PESELu, kod działalnościPKD, dane kontaktowe, rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności oraz dane rachunków bankowych. Bardzo dużym ułatwieniem dla przyszłych przedsiębiorców jest fakt, że złożenie wniosku do wpisu działalności gospodarczej osób fizycznych za pośrednictwem CDIEG-1 jest równoznaczne ze zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS i US. Jeśli jednak zatrudniamy pracowników, każdorazowo należy zgłosić taki przypadek do ZUS. Na tej podstawie w przeciągu 7 dni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, Główny Urząd Statystyczny nadaje przedsiębiorcy numer REGON.

Kolejnym bardzo ważnym etapem w zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest wybór formy opodatkowania. Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej należy również pamiętać o pozostałych, ale wcale nie mniej istotnych obowiązkach i przywilejach jakie przysługują przedsiębiorcy. Bardzo istotną kwestią jest założenia rachunku firmowego w odpowiednim banku czy też wyrobienie pieczątki firmowej.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Piotr pisze:

    Założenie własnej firmy to tak naprawdę pikuś. Problemem jest raczej wymyślenie odpowiedniego dla nas biznesu. Ciężko wpaść na to, jaki biznes będzie dla nas najlepszą opcją.


    http://pomoc-agd-krakow.pl/

  2. Renata pisze:

    A mi się marzy własna firma i mam nadzieję, że już niedługo uda mi się to zrealizować. Chciałabym być sama sobie szefową.


    http://dewocjonalia-roza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *