Jak założyć przedszkole? Wymogi prawne, lokalowe i kadrowe, które należy spełnić

Już od dłuższego czasu rodzicom trudno znaleźć miejsce dla dziecka w publicznym przedszkolu, dlatego oferta prywatnych przedszkoli wciąż się poszerza. Nadal jednak prowadzenie prywatnego przedszkola się opłaca. Jak założyć przedszkole? Jakie wymogi prawne i lokalowe trzeba spełnić? I jak wyróżnić się na tle konkurencji?

Jaki lokal wynająć na przedszkole?

Przedszkole może być prowadzone w budynku po innym przedszkolu lub szkole, w dawnej remizie czy świetlicy środowiskowej, a nawet w prywatnym domu. Najłatwiej uzyskać pozwolenia, jeśli planujemy otworzyć przedszkole w parterowym budynku, który został wykonany z materiałów niepalnych. Z przedszkola powinny być dwa wyjście (jedno ewakuacyjne), a przy przedszkolu powinien znajdować się zielony teren, najlepiej plac zabaw.

Jeśli chcesz być konkurencyjny, Twoje przedszkole powinno być czynne co najmniej od 6:30 do 17, chociaż proponujemy przedłużyć godziny otwarcia do godziny 18. Ponad pięciogodzinne zajęcia wymuszają na Tobie przygotowanie co najmniej 2,5 metra kwadratowego na każdego przedszkolaka i nie mniejsza niż 16m2. W łazienkach powinna znaleźć się co najmniej jedna umywalka i ubikacja na 15 przedszkolaków, ale zachęcamy oczywiście do zapewnienia dwóch, a nawet trzech takich urządzeń sanitarnych. Musisz także zapewnić możliwość leżakowania z oznaczonymi leżakami i pościelą – każdy przedszkolak powinien wiedzieć, na którym posłaniu śpi.

Oczywiście im większa powierzchnia, tym lepiej, chociaż nie warto popadać w przesadę – wynajmowanie lokalu musi się opłacać. Najlepiej skorzystać z usług biura nieruchomości, które pomoże dobrać taki lokal, który będzie wymagał jak najmniej przeróbek, np. po wcześniej istniejącej podobnej placówce

Kto może pracować w przedszkolu? Ile dzieci może mieć pod opieką jedna wychowawczyni?

Właścicielem przedszkola może zostać każdy, jednak sprawować opiekę nad dziećmi może wyłącznie osoba z wykształceniem pedagogicznym o specjalizacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej. Osoba, która ukończyła pedagogikę na innej specjalizacji, powinna ukończyć pedagogikę wczesnoszkolną na studiach podyplomowych lub uzyskać odpowiednie uprawnienia.

Przepisy jasno mówią, że jeden oddział może przyjąć nie więcej niż 25 dzieci i prywatne przedszkola najczęściej się do tego ograniczają. Taką grupą musi zajmować się co najmniej jedna przedszkolanka, ale dobrą i powszechną praktyką jest zatrudnianie pomocy. Taka osoba nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego – jest ona jedynie wsparciem dla wychowawczyni. Jeśli jednak sam nie masz wymaganego doświadczenia, zatrudnij dwóch wychowawców, byś mógł otworzyć przedszkole, gdy jeden opiekun zachoruje lub pójdzie na urlop.

Jak założyć przedszkole? Kilka wskazówek prawnych, jak spełnić wymogi prawne

Przedszkole w Polsce może założyć osoba fizyczna oraz prawna (spółka akcyjna, spółka z o.o.). Coraz częściej osoby planujące otworzyć prywatne przedszkole, zakładają w tym celu stowarzyszenie lub fundację. Przedszkola nie musisz rejestrować w CEIDG, ponieważ nie jest to działalność gospodarcza. Jeśli przedszkole zakłada osoba prawna, przedszkole trzeba zgłosić do KRS.

Zanim zaczniesz zgłaszać przedszkole do odpowiednich organów, przygotuj status przedszkola. Swoją działalność zgłoś w urzędzie gminy lub powiatu – kopia zaświadczenia o wprowadzeniu przedszkola do ewidencji trafi do kuratorium oświaty oraz organu podatkowego. Potrzebne Ci będą także zezwolenia od straży pożarnej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pamiętaj, że wszystkie meble i zabawki, a także farby czy wykładziny muszą posiadać niezbędne atesty.

Prywatne przedszkole – jak wyróżnić się na tle konkurencji?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, miejsc w przedszkolach wciąż brakuje, ale nowe przedszkole powinno się czymś wyróżnić, by rodzice zapisali dzieci właśnie do Twojej placówki. Oczywiście ważna jest dobra lokalizacja. Najlepiej, by w pobliżu nie było żadnych innych przedszkoli. Ale to może nie wystarczyć. Upewnij się, że możesz zaoferować konkurencyjną cenę. Nie musisz oferować niższych opłat, ale być może przyda się rabat po zapisaniu drugiego dziecka albo po poleceniu przedszkola znajomym?

Niezmiernie ważna jest oferta przedszkola – postaw przede wszystkim na naukę języka angielskiego, najlepiej krótkie zajęcia codziennie. Dobrym pomysłem są też zajęcia artystyczne i sportowe. Jeśli naprawdę chcesz się wyróżnić, zapewnij codzienne zajęcia z logopedą. W większości przedszkoli logopeda pracuje z dziećmi raz w tygodniu, a zainteresowania takimi zajęciami rośnie z roku na rok. Najlepiej zatrudnić wychowawców, którzy mają również wykształcenie logopedyczne, ale można też nawiązać stałą współpracę z innym logopedą.

Zadbaj o przyjazną stronę internetową i profil na Facebooku i starannie przygotuj biznesplan. Nowoczesne przedszkole z opiekunami z powołaniem szybko osiągnie sukces!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *