Firma

Jak uzyskać numer podatkowy w Niemczech?

• Zakładki: 6


Niemiecki rynek sprzedażowy jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców. W wielu przypadkach łączy się to także z obowiązkiem rejestracji VAT w tym kraju. Kiedy jest to obowiązkowe? Jak uzyskać niemiecki numer podatkowy dla polskiej firmy? Sprawdzamy!

Obowiązkowa rejestracja VAT w Niemczech

Nie każdy polski przedsiębiorca musi rejestrować VAT w Niemczech. Dotyczy to np. firm, które nie mają stałej siedziby w Niemczech oraz tych przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz firmy prowadzącej działalność w Niemczech. W przypadku dostaw towarów do tego kraju najczęściej mówimy o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT), która regulowana jest prawem unijnym. Pojawia się tutaj także pojęcie reverse change, czyli odwróconego obciążenia, które oznacza, że to niemiecki nabywca towaru zobowiązany jest do jego rozliczenia u siebie w kraju.

Niemiecki numer podatkowy polska firma będzie musiała uzyskać w kilku przypadkach:

  • transportu osób do Niemiec;
  • sprzedaży wysłkowej na terytorium Niemiec o wartości powyżej 10 000 euro;
  • dostawy towarów z Niemiec;
  • usług budowalnych i związanych z nieruchomościami;
  • importu towarów z Niemiec.

Każdy z tych przypadków ma swoje ograniczenia i szczegółowe wytyczne, dlatego warto szczegółowo się z nimi zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem działalności za granicą.

Stawki VAT i terminowość w Niemczech

Obowiązek uzyskania numeru podatkowego przez polską firmę wiąże się też bezpośrednio z konkretnymi kwotami. W Niemczech mamy do czynienia z podstawową stawką podatku VAT na poziomie 19%. Ta stawka stosowana jest w przypadku większości towarów. W Niemczech mamy jednak również do czynienia z obniżoną stawką VAT, która wynosi 7% lub 0%. Obniżona stawka dotyczy np. niektórych artykułów spożywczych, książek czy biletów na koncerty. Szczegółową listę produktów i usług o obniżonej stawce VAT znajdziesz na: https://taxology.co/pl/jaki-vat-obowiazuje-w-niemczech/.

Polski przedsiębiorca, podobnie jak niemiecki, będzie zobowiązany do składania kilku deklaracji podatkowych: miesięcznych i kwartalnych, a następnie także rocznych. Miesięczne deklaracje dotyczyć będą przedsiębiorców dopiero zaczynających swoją przygodę ze sprzedażą w Niemczech, a więc w roku rejestracji do VAT w Niemczech oraz w następnym.

Niemiecki numer podatkowy dla polskiej firmy

Numer podatkowy w Niemczech przydziela Centralny Federalny Urząd Podatkowy. Taki numer przydzielany jest automatycznie osobom mieszkającym w Niemczech i tym, które korzystają ze świadczeń rentowych czy emerytalnych w tym kraju. Oznacza to, że nie każdy polski przedsiębiorca, będzie musiał osobiście zadbać o nadanie numeru podatkowego. Polskie firmy także mogą liczyć na zautomatyzowanie całego systemu. Wówczas pozostaje już przede wszystkim samo rozliczenie podatkowe, którego terminowości zawsze warto pilnować. A jeśli tematy rozliczeń i numerów podatkowych dla polskich firm w Niemczech wydają się przerastać Twoje możliwości, zaufaj specjalistom: taxology.co/pl, którzy zajmą się wszystkim za Ciebie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.