Intrastat w Polsce i jego konsekwencje

System Intrastat został wprowadzony w krajach Unii Europejskiej w 1993 rok i zastąpił dotychczasowe dokumenty odprawy celnej SAD. W Polsce system Intrastat wprowadzono z dniem 1 maja 2004 roku.

Czym jest Intrastat?

Działanie systemu Intrastat polega na składaniu przez przedsiębiorców deklaracji na temat przewozu i wywozu towarów na terenie Unii.  Wszystkie zgromshutterstock_237325219adzone informacje dotyczące obrotu towarami są kontrolowane i przetwarzane przez konkretne organy upoważnione do tego. Tak zebrane dane są porównywane z podatkowymi deklaracjami VAT. W naszym kraju za dane zgromadzone przez system Intrastat odpowiedzialność ponosi Polska Administracja Celna. Istnieją także Agencje Celne takie jak http://intra-stat.pl/oferta, które w imieniu przedsiębiorcy zajmują się wypełnianiem wszelkich formalności związanych z Intrastat.

Intrastat – konsekwencje

Konsekwencją, która dotknęła bezpośrednio wszystkich przedsiębiorców wywożących towar do innych krajów Unii jest obowiązek składania deklaracji do systemu Intrastat. Taką deklaracje trzeba wypełniać co miesiąc. Można także sporządzać częściowe deklaracje, jednak sumarycznie powinny obejmować cały okres sprawozdawczy – czyli miesiąc kalendarzowy. Składanie deklaracji Intrastat jest obowiązkowe, za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca może otrzymać upomnienie, a następnie sankcje karną.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Agata pisze:

    Ja do końca tego nie rozumiem i w sumie cieszę się, że taka wiedza nie jest mi kompletnie do niczego potrzebna 🙂 Moja firma nie zajmuje się wywożeniem towarów za granicę.


    http://modadziecieca.com.pl/

  2. Marek pisze:

    Zwykłych ludzi to raczej nie dotyczy. Intrastat dotyczy wywożenia i wwożenia towarów do różnych państw UE.


    http://campernord.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *