Flipping przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i chociaż nadal inwestycje w rynek nieruchomości w Polsce jest niszą, to flipping powoli zyskuje na popularności. Nic dziwnego – na jednym flipie można zarobić nawet 50 tysięcy złotych, a flipów w ciągu roku przeprowadza się co najmniej cztery. Czym jest flipping i jak zarobić na nim duże pieniądze?
Czym jest house flipping? Inwestycje w nieruchomości od podstaw
Coraz więcej z nas szuka sposobu na dodatkowy zarobek, często poprzez inwestycje. Najpopularniejsze formy inwestycji to giełda, ostatnio giełdy z kryptowalutami lub bezpieczniejsze, ale mniej dochodowe lokaty. Pasjonaci skupują stare samochody, restaurują je i sprzedają o wiele drożej (lub trzymają na „czarną godzinę”).
Flipping to bezpieczna forma inwestowania i zarabiania dużych pieniędzy, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sceptycy nie wierzą, że na inwestycjach w mieszkania można dobrze zarobić i to praktycznie bez ryzyka. Skoro inwestor znacznie nie ryzykuje, a zarabia duże kwoty, to dlaczego nie każdy może w ten sposób zarabiać? By zarabiać na nieruchomościach, trzeba spełnić trzy podstawowe warunki:
- Dostępna gotówka lub zdolność kredytowa, która pozwoli na kupno mieszkania i jego wyremontowanie
- Samodyscyplina – we flippingu bardzo ważny jest plan działania i terminowe jego realizowanie
- Współpraca z dobrym pośrednikiem nieruchomości lub korzystanie z usług profesjonalnego portalu nieruchomości oraz zaufaną ekipą remontową
Aby zarabiać na flippingu potrzebne są więc odpowiednie predyspozycje (planowanie, konsekwencja, energiczność w działaniu i umiejętności negocjacyjne) oraz środki na kupno pierwszego mieszkania.
Rola biura nieruchomości i firmy remontowej w profesjonalnym flippingu
Najważniejsza, nadrzędna zasada flippingu to szybkie kupno, szybki remont i szybka sprzedaż. Niektórzy kuszą się na pozorne oszczędności i wolą remont (lub jego część) przeprowadzić samodzielnie. Jeśli przy okazji nie jesteś właścicielem firmy remontowej, polecamy prace te zlecić profesjonalistom. Najlepiej nawiązać stałą współpracę z firmą remontową, którą już znasz lub którą polecił Ci ktoś bliski. W czasie, gdy pracownicy będą remontować Twoje mieszkanie, Ty będziesz szukał sposobów na szybką sprzedaż lub pertraktował zniżki w sklepie budowlanym, a także szkolił się z technik negocjacyjnych.
Opłaca się również współpracować z biurem nieruchomości. Dobry pośrednik sprzeda mieszkanie w 2 tygodnie lub krócej, nawet jeśli niedoświadczonemu sprzedawcy nie udało się dokonać transakcji w 3 miesiące. Oczywiście możesz podjąć samodzielne próby sprzedaży mieszkania, oszczędzając na prowizji. Pamiętaj, że dobry pośrednik nieruchomości to dobry strateg, dobry fotograf, dobry doradca i dobry sprzedawca. Współpraca z agencją nieruchomości niesie za sobą jeszcze jedną korzyść – potencjalny kupujący często woli kupić mieszkanie poprzez biuro nieruchomości, gdyż taka transakcja wzbudza większe zaufanie, a pośrednictwo wiąże się często także z pomocą prawną.
Ile zarabia inwestor nieruchomości na flippingach w ciągu roku?
Każda inwestycja jest inna, a każdy z nas ma różne możliwości. W zależności od różnych czynników inwestorzy na jednym flipie zarabiają od 10 do 40 tysięcy złotych. Zdarza się oczywiście, że nie doszacujemy kosztów remontu lub sprzedaż się przedłuży i na jednej inwestycji zarobimy „tylko” 5 tysięcy złotych, ale na innej możemy zarobić nawet 50 tysięcy. Asekuracyjnie można przyjąć, że średnio na flipie zarabiamy 20 tysięcy złotych, choć dla doświadczonych inwestorów jest to raczej stawka minimalna za jeden flip.
Jeśli nasze środki (lub zdolność kredytowa) pozwala nam na zainwestowanie w jedno mieszkanie pod flippa, to w ciągu roku średnio zarobimy 80 tysięcy złotych. Jedna inwestycja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące.
Flipping możesz też potraktować jako dodatkowe źródło dochodu i przeprowadzać jedną taką inwestycję rocznie. Jesteśmy jednak przekonani, że jeśli raz zainwestujesz w nieruchomości, house flipping stanie się Twoim głównym źródłem dochodu.
5 thoughts on “Flipping – dodatkowy zarobek czy sposób na życie?”