„Ekolaury” rozdane – kto został doceniony tym razem?

Jubileuszowa, bo XV edycja „Ekolaurów” zakończona! W 2016 roku, w ramach konkursu zostało nagrodzonych 13 inwestycji, a dziesięć innych znalazło się w gronie wyróżnionych.

Czym jest konkurs „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii”? Od 2002 roku, Polska Izba Ekologii nagradza najlepsze pod względem efektywności i innowacji działania proekologiczne. W tym ogólnopolskim konkursie mogą zmierzyć się zarówno samorządy, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorstwa czy instytucje, które postanowiły wybrać odnawialne źródła energii. W tym roku, w kategorii „Ochrona powietrza, Odnawialne źródła energii” nagrodzona została realizacja projektu farmy fotowoltaicznej pod Włodawą w województwie lubelskim. Czym akurat ta realizacja wyróżniła się spośród innych inwestycji?

Słoneczne pola pod Włodawą

Wszystko zaczęło się rok temu, w niewielkiej miejscowości Korolówka-Kolonia w okolicach Włodawy. Właśnie tam, na powierzchni 6 hektarów, stworzono innowacyjną farmę fotfarma-wiatrowaowoltaiczną. W czym tkwi tajnik jej sukcesu i na czym polega jej innowacyjność? Twórcy projektu, zdecydowali się na zastosowanie czterech różnych konstrukcji, w tym nowoczesnych rozwiązań typu tracker, które kierują panele w stronę promieni słonecznych. Panele zmieniają swoje ustawienie nie tylko w zależności od pory dnia, ale także dostosowują swoją pozycję do pory roku.

Dla uzyskania lepszych wyników, na farmie fotowoltaicznej użyto sześciu różnych modułów fotowoltaicznych. To nie jedyne innowacje, w które wyposażono tę nowoczesną elektrownię słoneczną. Poza samymi modułami fotowoltaicznymi, zadbano o uzbrojenie farmy w najlepsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i bezawaryjności. Stworzono także magazyn energii o mocy 6 kW. Połączenie tych wszystkich rozwiązań technologicznych, pozwoli na testowanie w skali przemysłowej dziesięciu modeli instalacji. Taka inwestycja pozwoli na porównanie efektywności i dostrzeżenie różnic pomiędzy nowoczesnymi a tradycyjnymi instalacjami fotowoltaicznymi. Autorami inwestycji jest Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych oraz spółka B&C EuroInvest. W przyszłości, planowana jest ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

Inwestycje w odnawialne źródła energii są opłacalne nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Działania wspierające ochronę ekologii mają lepszy PR i postrzegane są jako bardziej nowoczesne i otwarte na nowości. Budowa farmy fotowoltaicznej to może zbyt duże przedsięwzięcie jak na pierwszy raz z proekologicznymi działaniami, ale kilka paneli fotowoltaicznych na dachu brzmi obiecująco. Warto sprawdzić w sieci, np. tu: http://solarx.pl/dla-firmy/ , jakie rozwiązania będą najbardziej efektywne i optymalne dla Twojej inwestycji.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Paweł pisze:

  Najbardziej optymalne są rozwiązania, które nie sprawią, że zakopiesz się w długi, a na których rzeczywiście zyskasz.

 2. Radek pisze:

  Kurcze, ja wciąż nie mogę się zdecydować czy warto iść w te rozwiązania ekologiczne czy nei

 3. Kasia pisze:

  To chyba są dobre rozwiązania dla ogółu, co nie ? Może dla jednostki to ciężka sprawa, by ponieść koszty inwestycji, jednak patrząc w przyszłośc, to byłoby znacznie lepiej, gdyby większość z nas korzystała z energii słonecznej

 4. Natalia pisze:

  Myślę właśnie o zamontowaniu paneli słonecznych na moim domu. Jak myślicie, czy to się sprawdzi przy naszych warunkach pogodowych?


  http://qualitypixels.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *