Główna usługa firm faktoringowych polega na wypłaceniu faktorantowi części kwoty z faktury w ramach cesji. Warto jednak, byś poznał dodatkowe usługi, które mogą Ci się przydać, jeśli postanowisz skorzystać z faktoringu jako dodatkowego źródła finansowania.
Finansowanie zakupów faktoranta
Ciekawą usługą świadczoną przez niektóre firmy faktoringowe jest finansowanie zakupów faktoranta. Nazywa się to faktoring odwrócony. By skorzystać z usługi, przedsiębiorca nie musi wystawiać nikomu faktury. Na tym etapie otrzymuje środki na pokrycie wydatków na produkty lub sprzęt niezbędne do pracy. Dzięki zakupom będzie mógł zacząć zarabiać i wtedy odda dług faktorowi. Jak widzisz, opcja ta działa podobnie do kredytu dla firm.
Umowa inna niż faktoringowa
Podstawową umową podpisywaną przez faktora i faktoranta jest umowa faktoringowa. A jednak w pewnych sytuacjach można ją przekształcić w umowę windykacyjną, w ramach której faktor zajmie się ściąganiem długu od klienta zwlekającego z opłaceniem faktury. To korzystne rozwiązanie np. w ramach faktoringu niepełnego, jeśli faktorant nie może lub nie chce zwracać faktorowi otrzymanej – być może dużo wcześniej – zaliczki.
Faktoring wsteczny
Czy faktoring działa wstecz i obejmuje faktury wystawione przez przedsiębiorcę, zanim doszło do podpisania umowy z faktorem? Nie zawsze, ale w niektórych firmach – np. AOW – owszem. Nie musisz być zatem przezorny i wiązać się z firmą faktoringową na wszelki wypadek. Możesz to zrobić już po wystawieniu faktur klientom.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Aow.pl.
Zdj. Shutterstock