Agencja pracy tymczasowej czy portal z ogłoszeniami o pracę – jak szukać pracownika?

Prowadzisz niewielką firmę i w związku z jej rozwojem potrzebujesz pracownika do pomocy? A może jesteś menagerem w dużej firmie i stale szukasz kogoś do pracy? Istnieją różne sposoby na pozyskiwanie nowych pracowników. W zależności od tego, kogo szukasz i ile czasu możesz poświęcić na rekrutację, możesz korzystać z różnych sposobów rekrutacji. Jakie możliwości daje agencja pracy tymczasowej, a jak szuka się pracownika poprzez portal z ogłoszeniami o pracę?

Agencja pracy tymczasowej – zalety pośrednictwa pracy

Agencje pracy tymczasowej podbijają rynek. Coraz więcej małych, średnich i dużych przedsiębiorców korzysta z usług takich pośredników. Nic dziwnego – dla pracodawcy jest to bardzo wygodna forma poszukiwania kandydatów na wolne stanowisko pracy.

Z usług agencji pracy najchętniej korzystają jednak średnie i duże firmy, szczególnie te, które uskarżają się na dużą rotację na niektórych stanowiskach. Rekrutacja to proces bardzo czasochłonny, dlatego jego wykonanie opłaca się zlecić na zewnątrz. Jeśli poszukujemy pracownika bez doświadczenia, wystarczy, że całą rekrutacją zajmie się pracownik agencji.

Natomiast wykwalifikowanego pracownika warto ostatecznie rekrutować samemu. Wtedy z agencją pracy należy podpisać taką umowę, w ramach której pośrednik na podstawie dziesiątek rozmów, wybierze kilku najlepszych kandydatów, spośród których jedną osobę ostatecznie wybierze pracownik Twojej firmy.

Agencja pracy tymczasowej pomoże Ci więc odciążyć dział HR. Pamiętaj, że rekrutacja to nie tylko czas specjalisty od rekrutacji. Proces rekrutacyjny wiąże się także z koniecznością rezerwacji sali na rozmowy czy kontrolowaniem wydawania przepustek dla gości.

Agencja pracy tymczasowej – outsourcing usług kadrowo-płacowych

Usługi agencji pracy tymczasowej nie muszą kończyć się jedynie na szukaniu i rekrutowaniu pracowników. Jeśli decydujesz się zatrudniać pracowników na podstawie umowy tymczasowej, pracownicy agencji zajmą się także rozliczaniem czasu pracy. Na taką formę zatrudnienia jednak nie wszyscy się zgadzają. Dlatego możesz korzystać z usług agencji do momentu wygaśnięcia umowy próbnej. Po tym czasie będziesz mógł podpisać umowę z pracownikiem już bez pośrednictwa agencji pracy.

Portal z ogłoszeniami o pracy – samodzielna rekrutacja nowego pracownika

Oczywiście nie ma nic a darmo. Za usługi agencji pracy trzeba zapłacić. Dla dużej firmy są to niewielkie koszty, jednak przedsiębiorca, który do tej pory prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, może ten koszt odczuć.

Jeśli i Ty nie chcesz zlecać rekrutacji nikomu innemu, przeprowadź ją samodzielnie. Wybierz kilka portali, na których umieścisz ogłoszenie o pracę. Postaraj się, by było wyczerpujące i zrozumiałe dla wszystkich. Unikniesz tym samym nieporozumień – a przynajmniej części z nich.

Niestety ten sposób szukania pracownika wymaga poświęcenia czasu, a niekiedy nerwów. Najpierw czeka się selekcja CV, później dzwonienie do kandydatów i zapraszanie ich na rozmowę. Nie każdemu będzie pasował proponowany przez Ciebie termin, część na umówione spotkanie nie dotrze i nawet Cię o tym nie poinformuje. Kolejni kandydaci sami zrezygnują podczas rozmowy, bo „nie tego się spodziewali”. W ten sposób zostanie kilku kandydatów lub żaden i cały proces trzeba będzie rozpocząć jeszcze raz.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *